Leon VIII (urodzonyw Rzymie, około 915 roku, zmarł w Rzymie, 1 marca 965 roku)

Syn Jana z Rzymu.

Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od 4 grudnia 963 roku do 26 lutego 964 roku i od 23 czerwca 964 roku do 1 marca 965 roku.

Przed wyborem na papieża był świeckim protoscri­niariusem, tzn. głównym notariuszem pałacu late­rańskiego. Wybrany 4 grudnia 963 roku podczas synodu rzymskiego, za zgodą cesarza Ottona I "Wielkiego" - kiedy złożono z urzędu Jana XII - w ciągu jednego dnia otrzymał wszyst­kie święcenia oraz 6 grudnia 963 roku został konsekrowany. Narusza­ło to prawo kanoniczne, dlatego niekiedy bywa za­liczany do grona antypapieży.

W listopadzie 963 roku na synod rzymski wezwano Jana XII, by oczyścił się ze sta­wianych mu zarzutów (krzywoprzysięstwo, kazirodztwo, profanacja). Kiedy na synod dotarł ce­sarz Otton I, Jan XII zbiegł do Tivoli ze skarbcem papieskim. Gdy jednak tylko nadarzyła się okazja, 3 stycznia 964 roku wzniecił w Rzymie zamieszki, wymierzone w Leona VIII i cesarza. Wojska cesarskie stłumiły je, ale po wy­marszu Ottona I z Rzymu Jan XII powrócił do władzy, a Leon VIII znalazł schronienie u cesa­rza. Tymczasem na synodzie w Bazylice św. Pio­tra Leon VIII został przez Jana XII 26 lutego 964 roku złożony z urzędu i jako uzurpator ekskomunikowa­ny, a wszystkie święcenia, których zdążył udzie­lić, uznano za nieważne.

Jana XII osądzono in absentia. Uznano go winnym kazirodztwa, cudzołóstwa i morderstwa, po czym usunięto z urzędu. Otton wymagał by na miejsce Jana powołać kapłana cieszącego się odpowiednim szacunkiem, ale synod nie mógł takowego znaleźć. W związku z tym wybrano Leona VIII, który był osobą świecką. Taka forma wyboru papieża nie przypadła wszak do gustu Rzymianom. Działający w XVIII wieku Cypriano de Valera pisał: "te występne kobiety, z którymi ostatni papież obcował, powstały i zaatakowały żołnierzy Ottona. Wtedy Otton ponownie zdobył miasto w krwawej bitwie, choć tym razem nie udało się utrzymać władzy. Ostatecznie Jana XII przyzwano i przywrócono papiestwo dzięki sile ladacznic". Jan ekskomunikował Leona VIII, a następnie rozpoczął prześladowanie tej części kleru, która udzieliła poparcia Leonowi. Jednego poddano biczowaniu, innemu obcięto rękę, trzeciemu dwa palce i nos, a także wyrwano język. Lista ofiar z pewnością byłaby znacznie dłuższa, gdyby nie nagła śmierć Jana XII, która nastąpiła 14 maja. Został przyłapany przez męża swojej kochanki "na akcie cudzołóstwa". Oburzony mąż miał go zasztyletować lub - według innych świadectw - uderzył go w tył głowy młotkiem. Cios sztyletu czy młotka okazał się śmiertelny. Jan XII miał w chwili śmierci zaledwie dwadzieścia cztery lata. Okoliczności śmierci papieża stały się inspiracją do wielu żartów. Mówiono, że miał szczęście umrzeć w łożu, aczkolwiek nie własnym. Na miejsce Jana wybrano Benedykta V w 964 roku, lecz Otton wciąż pragnął osadzić tam swego człowieka, Leona VIII. Oblegał więc, miasto, które początkowo stawiało zacięty opór. Trwało to wszak tylko do czasu, gdy wybuchła zaraza i zaczęły kurczyć się zapasy żywności. W końcu 23 czerwca bramy miasta otwarto i wyrzucono przez nie Benedykta. Leon VIII rozerwał jego szaty i zesłał na wygnanie.

Po śmierci Jana XII lud rzymski prosił cesarza o zgodę na wybór kardynała-diakona Benedykta, ale Otton I odmówił i 23 czerwca 964 roku przywrócił do władzy Le­ona VIII. Rzymianie wybrali jednak Benedykta i nie chcieli wpuścić do Rzymu Leona; ustąpili dopiero wtedy, gdy po oblężeniu Rzymu przez wojska cesarskie w mieście nastał głód. Leon VIII objął wtedy swój urząd i podczas synodu w Bazy­lice św. Jana na Lateranie pozbawił Benedykta V godności papieskiej, pozostawiając mu tytuł dia­kona, a następnie deportował go do Hamburga.

Źródła historyczne uznają Leona VIII za czło­wieka pobożnego i godnie sprawującego swój urząd. Papież zmarł w Rzymie i został pochowa­ny w Bazylice św. Piotra.


Żródła:

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.


"Życie seksualne papieży" - Nigel Cawthorne


Leo VIII w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk